2021. február 28., vasárnap

Nap-műhold együttállás

      Kicsit olyan leszek, mint anno Bálint gazda és az épp aktuális "kerti teendőkről" szólok.:)
Évente kétszer, tavasszal és ősszel van egy-egy olyan rövid időszak, amikor a nap gyakorlatilag bejárja a geostacionárius műholdak pályáját. Kiváló alkalom ez ellenőrizni a prímfókuszos antennák beállítását, azaz, hogy tökéletesen fókuszban van-e a fej, tényleg az adott holdat nézi-e a tükör, vagy picit csal.
Illetve, ha nem vagyunk benne biztosak, hogy szabad kilátásunk van egy holdra, vagy, hogy kitakar-e egy-egy tereptárgy valamennyit, ezzel azt is ellenőrizhetjük. (Korábbi bejegyzésekben már mutattam erről szomorú példát, amikor a 240-es csaknem felét kitakarja a szomszéd ház teteje 8.0W vonatkozásában.) Úgy kell ezt elképzelni, mintha a műholdon bekapcsoltak volna egy óriási reflektort és idevilágítanának, hogy hahó, engem kell befogni.:)

Az alábbi weboldal segítségével ellenőrizhetjük, hogy pontosan mely napon hány óra, hány perc között tartózodik a nap a venni kívánt holddal azonos pozícióban.
 
Elég megadni az alábbiakat:
 - Venni kívánt hold pozíciója (ha nyugati féltekén van, akkor egy mínusz jelet tegyünk elé.
 - Vételi helyünk koordinátái
 - Max separation: 1,2 vagy 3. Minél kisebb a szám, annál közelebb lesz a nap a műholdhoz, viszont az időablak ezzel arányosan csökken. Tehát, ha 3-at írunk, akkor +-3 fokon távolságon belül lesz a nap a műholdhoz képest, és kb 2 héten keresztül ellenőrizhetjük. Ha csak 1-et írunk, akkor szinte pontosan ott lesz a nap, ahol a  műhold, de csak 4-5 nap, ameddig ez az állapot fenn áll.
 - Meg kell még adni az évet
 - Illetve, hogy tavasszal vagy ősszel szeretnénk nézni. Ősz az "a", tavasz a "v"

Szóval, ha már az aktuális teendőket említettem, a napokban van a tavaszi együttállás és még az idő is szép napos. Szóval érdemes megnézni, hogy minden oké-e a prímes rendszerünkkel.
Azon se lepődjünk meg, ha az együttállás idején néhány percre szinte teljesen elmegy a jel az adott holdon, ez természetes interferencia.
Én most hétvégén ellenőriztem a dyrast. A szélek felé haladva lehetne jobb is, de nem akarok egyelőre hozzányúlni, hiszen mind KU, mind C sávban remekül "dolgozik" jelenleg.
 







2021. február 17., szerda

A hideg az hideg:)

       Ősszel ugyebár sikerült úgy áthelyeznem a dyrast, hogy kitakarásba került az Apstar. Nagyon sajnáltam, mert az egyik kedvenc C-sávos holdam volt. Reménykedtem, hogy lombhullás után javul a helyzet. Javult is valamicskét, de érdemben több freki nem jött be. Szóval nem hittem, hogy újra látom a Telenovela Channelt, a nepáli NTV Itaharit vagy éppen az Image channelt.
Viszont az elmúlt napokban a -5, -10 fokok meghozták a sikert. Az esti/éjszakai órákban mintegy 10%-kal jobb lett a vétel a hideg hatására a hold egyik legerősebben vehető frekijén a 3920H-n. Ezen felbuzdulva végigzongoráztam a frekvencialistát és előjöttek a rég nem látott ismerősök.
Összességében ez a hideg olyan vételt eredményezett ebben a kb 30%-os takarásban, mint amilyen az antenna korábbi helyén (5-10%-os takarásban) volt.

    Az Apstar mellett a G-Satra (83K) is ránéztem. Ott jelenleg szintén 30-35%-os a takarás (tehát a 175-ös tükör csupán kb 130-asnak felel meg), de több frekvencia is előjött azért. 
Mindezek az infók hasznosak lehetnek a C sávval ismerkedőknek, hiszen jól jelzik, hogy ezeken a holdakon melyek a legerősebb frekik, amelyek jól szolgálhatják a holdak beállítását.

 











 








2021. február 14., vasárnap

175 vs. 240 (C-sáv) #2

     Megérkezett a fagyos idő, így áttekertem a 240-es fix tökröt a Paksatra kissé tájékozódni a vételi lehetőségekről. De erről majd még lesz egy másik bejegyzés később, hiszen jelenleg is vallatom a holdat. De ha már ott vagyok, jó alkalom egy újabb erőpróbára a 175-ös dyrasszal szemben.
Nem vagyok benne biztos, hogy nincs némi tuja takarás a 240-es előtt, bár az eredmények szerint talán nincs. Alapvetően szépen hozta az átlag 2dB különbséget.
A mérések éjfél előtt történtek -7 C-fokban, derült, csillagfényes ég alatt. Mindkét antennában az Indonéziából beszerzett Kanosat N201G fejek dolgoztak.



2021. február 6., szombat

175 vs. 240 (C-sáv) #1

        Mivel a 240-es Jonsát (ami ugye kézi erővel fordul) múlt héten átforgattam 10 fok Keletre, ezért úgy gondoltam összemérem a dyrasszal. Azért is esett erre a holdra a választásom, mert mindkét antenna csont nélkül rálát. Mostanában egyre rosszabb a kilátás a 240-essel Kelet felé, mert a szomszéd tujái és barackfája elég sokat nőtt.
Szóval az eredmények alább! Mindkét antennában Kaonsat fej és orosz keresztes lapka dolgozott. Pontosabban a 240-esben, annak másolata cd tok+alufólia, de úgy gondolom remekül teljesít. 
A Josával így előjött a rég nem látott zöldfoki-szigetegi TV Cabo Verde csatornája is.
Este 23 óra előtt végeztem a tesztet, felhős, enyhén szitálós időben.