2021. február 28., vasárnap

Nap-műhold együttállás

      Kicsit olyan leszek, mint anno Bálint gazda és az épp aktuális "kerti teendőkről" szólok.:)
Évente kétszer, tavasszal és ősszel van egy-egy olyan rövid időszak, amikor a nap gyakorlatilag bejárja a geostacionárius műholdak pályáját. Kiváló alkalom ez ellenőrizni a prímfókuszos antennák beállítását, azaz, hogy tökéletesen fókuszban van-e a fej, tényleg az adott holdat nézi-e a tükör, vagy picit csal.
Illetve, ha nem vagyunk benne biztosak, hogy szabad kilátásunk van egy holdra, vagy, hogy kitakar-e egy-egy tereptárgy valamennyit, ezzel azt is ellenőrizhetjük. (Korábbi bejegyzésekben már mutattam erről szomorú példát, amikor a 240-es csaknem felét kitakarja a szomszéd ház teteje 8.0W vonatkozásában.) Úgy kell ezt elképzelni, mintha a műholdon bekapcsoltak volna egy óriási reflektort és idevilágítanának, hogy hahó, engem kell befogni.:)

Az alábbi weboldal segítségével ellenőrizhetjük, hogy pontosan mely napon hány óra, hány perc között tartózodik a nap a venni kívánt holddal azonos pozícióban.
 
Elég megadni az alábbiakat:
 - Venni kívánt hold pozíciója (ha nyugati féltekén van, akkor egy mínusz jelet tegyünk elé.
 - Vételi helyünk koordinátái
 - Max separation: 1,2 vagy 3. Minél kisebb a szám, annál közelebb lesz a nap a műholdhoz, viszont az időablak ezzel arányosan csökken. Tehát, ha 3-at írunk, akkor +-3 fokon távolságon belül lesz a nap a műholdhoz képest, és kb 2 héten keresztül ellenőrizhetjük. Ha csak 1-et írunk, akkor szinte pontosan ott lesz a nap, ahol a  műhold, de csak 4-5 nap, ameddig ez az állapot fenn áll.
 - Meg kell még adni az évet
 - Illetve, hogy tavasszal vagy ősszel szeretnénk nézni. Ősz az "a", tavasz a "v"

Szóval, ha már az aktuális teendőket említettem, a napokban van a tavaszi együttállás és még az idő is szép napos. Szóval érdemes megnézni, hogy minden oké-e a prímes rendszerünkkel.
Azon se lepődjünk meg, ha az együttállás idején néhány percre szinte teljesen elmegy a jel az adott holdon, ez természetes interferencia.
Én most hétvégén ellenőriztem a dyrast. A szélek felé haladva lehetne jobb is, de nem akarok egyelőre hozzányúlni, hiszen mind KU, mind C sávban remekül "dolgozik" jelenleg.
 







Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése